Ljudisolering & Kylning av datacenter – Effektiv kontroll av buller och vibrationer
En modern datacenter måste hålla utrustningen sval och online utan att utsätta personal och grannar för skadligt buller. Samma kylsystem som skyddar dina servrar – CRAC/CRAH-enheter, kylaggregat, pumpar och tiotusentals små serverrack fläktarna — är de dominerande buller- och vibrationskällorna. Ljudtrycksnivåerna i ett utrymmeskrävande datacenter når ofta 75–85 dB(A) och kan överstiga 90 dB(A) nära mekanisk utrustning, medan kompressorer och fläktar överför strukturellt buller genom rack, upphöjda golv och byggnaden. Sontechs specialiserade datacentrets ljudisolering och vibrationsdämpning lösningar minimerar ljud och vibrationer samtidigt som de bevarar det kylande luftflödet som dina serverrack är beroende av.
Varför ljudisolering och kylning måste samarbeta i datacenter
Datacenter kombinerar kontinuerlig kylning med hög effekt med hårda, reflekterande ytor. Utan korrekt ljudisolering och vibrationsdämpningkan det här ljudet:
- Överskrida bullergränser och skapa en hörselskaderisk för tekniker.
- Överför vibrationer till serverrack och upphöjda golv, vilket anstränger kontakter, enheter och struktur.
- Störa närliggande kontor, hyresgäster eller boende och överskrida miljöbullergränserna.
- Gör internkommunikation och underhåll uttröttande och felbenäget.
Hur buller, vibrationer och kylning i datacenter samverkar
Kylfläktar och CRAC/CRAH-enheter genererar ljud i luften — bredbandigt brus med tonala toppar vid fläktbladspasset, typiskt över intervallet 250–4000 Hz. Tusentals små fläktar med högt varvtal i serverrack ger ifrån sig ett högfrekvent vinande ljud (ofta 2–8 kHz) som är särskilt tröttande. Strukturburet buller från kompressorer, kylaggregat och pumpar färdas genom baser, ställningar och det upphöjda golvet, vilket förstärker lågfrekvent brum (50–200 Hz) som är svår att mildra enbart med massa.
Konventionella fiberabsorbenter är problematiska här: de begränsar luftflödet och kan släppa fibrer i kyl luften. Acustimet®. löser båda problemen. Dess mikroperforerad metall ytan använder mikrohål och en bakre kavitet för att fungera som en Helmholtz/mikroperforerad absorber, vilket uppnår hög absorption (α > 0,9 över ett brett mittfrekvensband) utan lösa fibrer och med möjlighet för sval luft att passera igenom. Det gör den idealisk för isolering av kylluftskanaler, plenum, varm-/kalluftsbarriärer och akustiska galler, där den sänker ljudnivån och fungerar med — inte mot — kylningsdesignen.
Strukturburen vibration hanteras med Sontechs viskoelastiska dämpfolier och antivibrationsfästen, appliceras på serverrackramar, CRAC-baser, chassigittrar och pumpfästen. Dessa omvandlar vibrationsenergi till värme, minskar lågfrekvent buller och skyddar utrustning. Tillsammans levererar Acustimet® för luftburet ljud och vibrationsdämpning för strukturburet ljud en omfattande, kylvänlig ljudisolering för datacenter och serverrack.
Våra ljuddämpningslösningar för datacenter
- Acustimet® mikroperforerade paneler: Fiberfri, luftgenomsläpplig absorption för kylkanaler, plenum och inneslutningar.
- Ljudisolerande galler och ljuddämpare: Minska intags-/avgas- och free-cooling-buller samtidigt som luftflödet bibehålls.
- Vibrationsdämpning och isolering: Dämpfolier och fästen för serverrack, CRAC-enheter, kylaggregat och pumpar.
- Ljudabsorberande vägg- och takbehandling: Kontrollera eko och efterklang i datacenter.
- Utrustningskapslingar: Ljudisolerande hus för fläktar, pumpar och reservgeneratorer.
Fördelar med våra lösningar
- Kylning skyddad: Luftgenomsläppliga Acustimet® sänker ljudet utan att öka fläktenergin eller temperaturerna.
- Regelefterlevnad Hjälper till att uppfylla gränsvärden för buller från arbetsmiljö och miljö.
- Ren & hållbar: Fiberfritt metall som tål miljöer i datacenter.
- Anpassningsbar Skräddarsydd för ditt datacenterflöde, inneslutning och mekaniska anläggning.
Branscher och applikationer vi betjänar
Vårt ljudisolering av datacenter och serverrum lösningar är idealiska för:
- Colocation och hyperscale datacenter – Ljudkontroll i korridoren och efterlevnad av grannar.
- Företags- och edge-serverrum – Tystare rum intill kontor och arbetsplatser.
- Telekom & nätverksplatser – Minskad ljudnivå från fläktar och kylning i kompakta rum.
- Mekanisk & kylteknisk anläggning – Behandling av CRAC/CRAH-enheter, kylaggregat, pumpar och generatorer.
Kontakta oss för expertljudisolering och kylning av datacenter
Vill du minska ljud, vibrationer och värme i ditt datacenter eller serverrack? Vårt team är redo att hjälpa med kundanpassade Acustimet®. ljudisolerande och kylarvänliga lösningar. Kontakta oss för en konsultation idag och upptäck hur vi kan göra ditt datacenter tystare, svalare och mer pålitligt.
